#RZECZoBIZNESIE: Jakub Borowski: Coraz bliżej końca frankowej telenoweli

Sporo teraz będzie zależało od większości parlamentarnej. Czy będzie chciała modyfikować projekt prezydenta i jak szybko będzie go procedować – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole w Polsce, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 03.08.2017 15:09 Publikacja: 03.08.2017 13:29

#RZECZoBIZNESIE: Jakub Borowski: Coraz bliżej końca frankowej telenoweli

Foto: tv.rp.pl

Do sejmu trafił nowy prezydencki projekt ustawy o pomocy frankowiczom.

- Chyba jesteśmy już bliżej rozwiązania tej długiej telenoweli. Ta ustawa zawiera dwie propozycje. Jest tam możliwość szerszego niż dotychczas, wykorzystywania funduszu wsparcia dla kredytobiorców. To dobrze, bo ten fundusz był w istocie martwy – tłumaczył Borowski.

- Drugie rozwiązanie, to możliwość restrukturyzacji kredytów, czyli w istocie przewalutowania. To będzie uzgadniane pomiędzy klientami a bankami. Teoretyczne maksymalne kwoty, które byłyby obciążeniem dla sektora bankowego w skali całego roku z tego tytułu to ok. 3 mld zł – dodał.

Zaznaczył, że jest to kwota stanowiąca ok. 20 proc. spodziewanego wyniku sektora bankowego.

- Zobaczymy w jakim tempie te kredyty będą restrukturyzowane. Od tego będzie zależała skala faktycznych kosztów ponoszonych przez sektor bankowy – mówił gość.

Zaznaczył, że mamy 0,5 mln kredytobiorców, z czego znacząca część, to są osoby dobrze sytuowane.

- Generalnie te kredyty są dobrze obsługiwane. Nie sądzę, żeby duża grupa osób z tego skorzystała. Byłyby to osoby, które wzięły kredyty w najtrudniejszym momencie, a więc w 2008 r., kiedy frank był po 2 zł – wyjaśnił.

- Ta grupa nie jest znacząca w skali całej populacji kredytobiorców – dodał.

Przyznał, że najbardziej radykalne rozwiązanie, to przewalutowanie po kursie zaciągnięcia. - Potężna strata bilansowa dla sektora bankowego i jego destabilizacja – ocenił.

Borowski zaznaczył, że sporo będzie zależało teraz od większości parlamentarnej, czy będzie chciała to modyfikować i jak szybko będzie procedować projekt. - Może być tak, że ostateczna propozycja będzie bardzo bliska temu, co zaproponował prezydent – stwierdził.

Gość prognozował, że osłabienie franka może postępować dalej.

- Jego lekkie osłabienie jest bardziej prawdopodobne niż umocnienie. Jednak nie liczyłbym na to, że ta deprecjacja potrwa bez końca – mówił.
Firmy przyzwyczajają się do nowej rzeczywistości

W Polsce mieliśmy zaskakująco słabszy odczyt PMI.

- To zależy od dwóch elementów. Składowa tego indeksu dotycząca bieżącej produkcji wyraźnie się obniżyła. Przypisywałbym to efektom związanym z przerwą urlopową w fabrykach samochodów w lipcu, które zaburzają dane - tłumaczył Borowski.

- W indeksie PMI niepokoi mnie relatywnie silny spadek składowej dla nowych zamówień ogółem, podczas gdy składowa dla zamówień w eksporcie wzrosła. To znaczy, że mamy do czynienia z wyhamowanie zamówień krajowych. One rosną, ale wyraźnie wolniej – dodał.

Ocenił, że prawdopodobnie ożywienie w inwestycjach, które postępuje, jest bardzo powolne.

Przyznał, że niepokój i znaki zapytania dotyczące tego, w jakim kierunku będą przebiegać zmiany w wymiarze sprawiedliwości są.

- Jednak twardych decyzji wskazujących na to, że firmy wycofują się z inwestycji nie ma – mówił.

- Patrząc na badania koniunktury widać, że czynnik związany z niepewnością, jako bariera dla wzrostu, zmalał. Raczej było to związane ze zmianą rządu i jego polityki. Firmy zaczynają przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości – ocenił.

Podkreślił, że trudno postawić tezę, iż mamy do czynienia z wyraźnym pogorszeniem klimatu inwestycyjnego w związku z polityką.

Do sejmu trafił nowy prezydencki projekt ustawy o pomocy frankowiczom.

- Chyba jesteśmy już bliżej rozwiązania tej długiej telenoweli. Ta ustawa zawiera dwie propozycje. Jest tam możliwość szerszego niż dotychczas, wykorzystywania funduszu wsparcia dla kredytobiorców. To dobrze, bo ten fundusz był w istocie martwy – tłumaczył Borowski.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Czasem dobrze pozbyć się należności
Banki
NBP potwierdza: List Adama Glapińskiego do premiera został wysłany
Banki
Zarząd NBP broni Adama Glapińskiego. "To próba złamania niezależności banku"
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wspiera ważne dla społeczeństwa inwestycje
Banki
PKO BP ma już nowego prezesa. Kto pokieruje największym polskim bankiem?