Odkrycia dokonali archeolodzy izraelscy z Uniwersytetu w Hajfie: Ehud Galili oraz Michal Artzy. Wśród pozostałości wraku zachowały się deski poszycia kadłuba, belki wzdłużne, balast kamienny i żelazna kotwica. Badacze znaleźli także złote monety i ułamki wysokiej jakości ceramiki glazurowanej. Złote floreny pochodzą z Genui i Wenecji.

Dokładnej lokalizacji wraku nie ujawniono w obawie przed rabusiami. Systematyczne badania tego zabytku rozpoczną się latem. Archeolodzy spodziewają się, że wrak zawiera dużo więcej monet oraz innych kosztowności, dlatego badania będą prowadzone pod ochroną marynarki izraelskiej.

Akka była twierdzą krzyżowców. Genua i Wenecja rywalizowały o wpływy w mieście. W 1258 roku doszło do bitwy morskiej pod Akką, która zakończyła się klęską floty genueńskiej. Miasto znalazło się pod wpływami Republiki Weneckiej, a Genueńczycy musieli je opuścić. Koniec miasta przynieśli Mamelucy, którzy w 1291 roku zdobyli Akkę. Sułtan Al-Aszraf Chalila, aby zapobiec próbom powrotu chrześcijan, rozkazał zrównać miasto z ziemią.

Badacze przypuszczają, że wrak pochodzi dokładnie z tego momentu. Chrześcijanie zgromadzili się w porcie, zdesperowani szukali możliwości ucieczki. Ludzi w porcie było więcej, niż mogły pomieścić zgromadzone w nim statki, dlatego były przepełnione. Na domiar złego rozpętała się burza, która zatopiła prawdopodobnie kilka jednostek.