Rosła 1,6 mld lat temu w rejonie Chitrakoot w środkowej części kraju. Skamieniałość zachowała się w wapiennych konkrecjach tkwiących w skałach osadowych — fosforytach. Praroślina jest o 400 milionów lat starsza od skamieniałych czerwonych alg, uważanych dotychczas za najstarsze roślinne organizmy na naszej planecie. Wiadomość o odkryciu zamieszcza pismo „PLOS Biology".

Pod mikroskopem widać wyraźnie wewnętrzne struktury komórek, między innymi wiązki włókien tworzących część miękką czerwonych alg.

- Nie można mieć całkowitej pewności, czy chodzi o czerwone algi, ale morfologia tych organizmów na to wskazuje — wyjaśnia paleozoolog prof. Stefan Bengston ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie.

Szwedzcy naukowcy badali skamieniałości między innymi metodą tomografii komputerowej i w promieniach rentgenowskich. Na tej podstawie sporządzili ich trójwymiarowy obraz. W ten sposób dostrzegli w komórkach chloroplasty, czyli ciałka zieleni, zawierające chlorofil, barwnik niezbędny w procesie fotosyntezy.

W ogóle najstarsze znane ziemskie organizmy, jednokomórkowce pozbawione jądra, liczą około 3,5 mld lat. Większe organizmy wielokomórkowe pojawiły się około 600 milionów lat temu.