Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Archeologia

Naukowcy zbadajš tajemniczy tunel Majów

AdobeStock
Archeolodzy w Meksyku odsłoniš zawalone wejœcie do sekretnego tunelu, który prowadzi pod piramidę wybudowanš przez antycznych Majów.

Przejœcie zostało wykonane wieki temu - informuje Onet. Naukowcy chcš dotrzeć do ukrytej studni, która była centralnš częœciš dla życia duchowego cywilizacji. Były to jedyne Ÿródła œwieżej wody na meksykańskim półwyspie Jukatan. Bez nich Majowie by nie przetrwali. Były także kluczem do ich kosmologii, gdyż twierdzi się, że składano w nich ofiary z ludzi.

Jak powiedział archeolog Guillermo de Anda, dla Majów leje były wejœciem do œwiata podziemnego. - Wierzyli oni, że kosmos ma trzy podstawowe warstwy: niebiosa, ziemię oraz œwiat podziemny. Ten ostatni był bardzo ważny, gdyż Majowie uważali go za Ÿródło życia. - Gdyby Majowie nie utrzymywali równowagi między tymi powłokami wszechœwiata, oni sami zostaliby dotknięci suszš, głodem i plagami chorób - powiedział naukowiec.

De Anda twierdzi, że prace mogš potrwać około trzech miesięcy - podaje CNN. Jak przekonuje naukowiec, leje mogš być mitycznym "axis mundi", czyli ideš œrodka œwiata. Uważa się, że na tej osi następuje zatrzymanie czasu, dzięki czemu istnieje możliwoœć kontaktu z przeszłoœciš i przyszłoœciš.

Przed pojawieniem się w XVI wieku Hiszpanów z Meksyku, Majowie byli jednš z największych cywilizacji.

ródło: onet.pl, CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL