Do tej pory za najwyżej położoną konstrukcję tego typu uważano szaniec pod wierzchołkiem góry Jeleniec (902 m n.p.m.) w Sudetach. Odkryta fortyfikacja pochodzi sprzed ponad 200 lat z czasów konfederacji barskiej - ustalili naukowcy.

Jego powierzchnia z majdanem wynosi ponad 2 ha. W linii prostej konstrukcja mierzy ponad 340 m. Składa się z jednej linii obronnej. Jest to kleszczowa fortyfikacja polowa, mające typowe cechy XVIII-wiecznych umocnień. Umocnienia wykonali konfederaci barscy w 1769 r. Na szaniec nakładają się późniejsze umocnienia, głównie z okresu II wojny światowej, co utrudniało poprawną identyfikację.

Bazując na publikacji historyka Wacława Mejbauma (1887 – 1948) naukowcy przypuszczają, iż we właśnie zidentyfikowanych umocnieniach stacjonowały oddziały księcia Marcina Lubomirskiego w sile kilkuset żołnierzy.

Odkrycia dokonał dr Piotr Sadowski z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, wspólnie z Krzysztofem Sojką ze stowarzyszenia Orły Historii i Michałem Filipowiczem z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.