Udało się odnaleźć cenne przedmioty wykorzystywane do opieki nad chorymi wiele wieków temu. Dotychczas rozpoznano wschodnią, ceglaną partię fundamentu budynku od zewnątrz, odkopano pruską studnię z XIX wieku, ustalono kilka poziomów użytkowych oraz znaleziono relikt ceglanej budowli na dziedzińcu. 

W  średniowiecznym Toruniu było kilka szpitali. W Nowym Mieście, co wynika z relacji historyków, działały dwa szpitale - jeden pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, drugi - obecnie badany - przy ul. Szpitalnej. Kilka lat temu były tu mieszkania i liczne podziały wewnętrzne, więc dopiero teraz można  poznać wnętrze szpitala i technikę fundamentowania. Wielką radość sprawiło archeologom znalezienie pierścionka zakonnego z monogramem Chrystusa, który nie mógł należeć do osoby cywilnej, ale zakonnej, co potwierdza działalność w tym miejscu sióstr - benedyktynek i cysterek.

Archeolodzy znaleźli m.in. nożyczki do obcinania knotów świec, liczne naczynia ceramiczne, garnki, dzbany, misy charakterystyczne dla terenów zakonu krzyżackiego,  końcówki od pasa, nóżkę kieliszka mogącego służyć jako miarka do lekarstw.

- PAP Nauka w Polsce, k.k.