DNA zdradza tajemnicę ostatnich mamutów

aktualizacja: 03.03.2017, 17:34
Mamuty zostały przetrzebione przez ludzkich myśliwych i zmiany klimatu
Mamuty zostały przetrzebione przez ludzkich myśliwych i zmiany klimatu
Foto: Wikipedia

Ostatnie mamuty traciły węch, stroniły od towarzystwa i miały dziwaczne, jedwabiste futro – ustalili naukowcy analizujący mutacje genetyczne wymarłych zwierząt.

REDAKCJA POLECA

Mamuty wyginęły na Syberii (prawdopodobnie wskutek zmian środowiskowych i polowań) 10-8 tys. lat przed naszą erą, ale garstka żyła na pobliskiej Wyspie Wrangla jeszcze 4 tys. lat temu.

Według badaczy, DNA tych ostatnich osobników roiło się od błędów i dziur. Dr Rebekah Rogers z University of California w Berkeley uważa wręcz, że tuż przed wyginięciem ich genom po prostu „się rozpadał”.

Porównanie DNA włochatych wyspiarzy z genomem mamutów żyjących na kontynencie 45 tys. lat temu pokazało skalę niekorzystnych mutacji w nielicznej grupie ocaleńców.

„Selekcja naturalna w tak skromnej populacji stała się niewydolna” – tłumaczą naukowcy.

Zmiany genetyczne doprowadziły m.in. do utraty receptorów węchowych i niezdolności do rozpoznawania pozostałych osobników (w tym płci przeciwnej) na podstawie substancji zawartych w moczu.

Badania dotyczące mamutów mogą okazać się przydatne w ratowaniu zagrożonych obecnie gatunków zwierząt takich jak goryle górskie, których populacja (300 osobników) jest zbliżona do liczby mamutów żyjących niegdyś na Wyspie Wrangla.


Wyświetl większą mapę

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE