Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Archeologia

DNA zdradza tajemnicę ostatnich mamutów

Mamuty zostały przetrzebione przez ludzkich myœliwych i zmiany klimatu
Wikipedia
Ostatnie mamuty traciły węch, stroniły od towarzystwa i miały dziwaczne, jedwabiste futro – ustalili naukowcy analizujšcy mutacje genetyczne wymarłych zwierzšt.

Mamuty wyginęły na Syberii (prawdopodobnie wskutek zmian œrodowiskowych i polowań) 10-8 tys. lat przed naszš erš, ale garstka żyła na pobliskiej Wyspie Wrangla jeszcze 4 tys. lat temu.

Według badaczy, DNA tych ostatnich osobników roiło się od błędów i dziur. Dr Rebekah Rogers z University of California w Berkeley uważa wręcz, że tuż przed wyginięciem ich genom po prostu „się rozpadał”.

Porównanie DNA włochatych wyspiarzy z genomem mamutów żyjšcych na kontynencie 45 tys. lat temu pokazało skalę niekorzystnych mutacji w nielicznej grupie ocaleńców.

„Selekcja naturalna w tak skromnej populacji stała się niewydolna” – tłumaczš naukowcy.

Zmiany genetyczne doprowadziły m.in. do utraty receptorów węchowych i niezdolnoœci do rozpoznawania pozostałych osobników (w tym płci przeciwnej) na podstawie substancji zawartych w moczu.

Badania dotyczšce mamutów mogš okazać się przydatne w ratowaniu zagrożonych obecnie gatunków zwierzšt takich jak goryle górskie, których populacja (300 osobników) jest zbliżona do liczby mamutów żyjšcych niegdyœ na Wyspie Wrangla.


Wyœwietl większš mapę

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL