Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Aplikacje/egzaminy

Prawnicze egzaminy zawodowe: jest projekt zmian

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Do laski marszałkowskiej trafił projekt dotyczšcy prawniczych egzaminów zawodowych: adwokackiego, radcowskiego i notarialnego.

Tak jak pisała „Rzeczpospolita", posłowie PiS chcš, by egzaminy organizowane były dwa razy w roku. Proponujš też, by osoby, które uzyskały ocenę negatywnš z jednej częœci egzaminu zawodowego, zdawały tylko materiał, na którym powinęła im się noga. Projekt przesłany do Sejmu różni się od tego, do którego dotarła „Rzeczpospolita", jednš merytorycznš zmianš: momentem wejœcia w życie nowelizacji. Miałoby to nastšpić już po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia aktu. Zmianę tę wprowadzono podczas ostatniego posiedzenia nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji.

Obecnie egzamin zawodowy na adwokata oraz radcę składa się z pięciu częœci, notarialny zaœ z trzech. Tylko otrzymanie pozytywnych ocen ze wszystkich składowych umożliwia wejœcie do zawodu. Ci, którzy oblejš, muszš ponownie podchodzić do całego egzaminu. I nie jest przy tym istotne, z ilu częœci otrzymali ocenę pozytywnš. Zdaniem projektodawców nie jest to rozwišzanie sprawiedliwe.

„Regulacja taka jest nieproporcjonalna i nie ma żadnego uzasadnienia" – czytamy. Zdaniem autorów projektu dotychczasowe regulacje sš wynikiem zbędnego formalizmu w dostępie do zawodów prawniczych.

Posłowie przekonujš także, że ich propozycja w żaden sposób nie naruszy konstrukcji egzaminów. W taki sposób odnoszš się też do uwag zgłoszonych przez przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Izby Radców Prawnych. Przypominajš, że egzaminy zawodowe od lat majš jednolity charakter. Ich zdaniem zamysł niepodzielnoœci egzaminów zawodowych odnosił się wyłšcznie do koniecznoœci uzyskania wyniku pozytywnego z wszystkich częœci (finalnie), a tego propozycja nie narusza.

Co jednak nie zmienia faktu, że nowe rozwišzanie może doprowadzić do sytuacji, gdy częœć kandydatów od razu zrezygnuje z przygotowania się z jednej częœci, pozostawiajšc naukę na drugi termin. To zaœ w ocenie korporacji nie jest sprawiedliwe wobec tych, którzy nie będš kalkulować.

etap legislacji: przed pierwszym czytaniem w Sejmie

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL