Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Szułdrzyński: Prezydentowi nie opłaca się rozwišzywać Sejmu

Andrzej Duda
AFP
Wczeœniejsze wybory majš dla PiS kilka zalet, ale nie mniej wad. Dla Andrzeja Dudy majš wyłšcznie wady. Dlatego dziœ wydaje się to mało prawdopodobne.

Dawno już opozycyjny senator nie zrobił takiego zamieszania w polskiej polityce jak Marek Borowski, który najpierw na Twitterze, a potem w programie #RZECZoPOLITYCE w telewizji „Rzeczpospolitej” przedstawił scenariusz przyspieszonych wyborów.

Borowski przypomniał artykuł 225 Konstytucji RP, który daje prezydentowi prawo rozwišzania parlamentu i rozpisania przyspieszonych wyborów, jeœli nie dostanie z Sejmu do podpisu ustawy budżetowej w cišgu czterech miesięcy od jej przedłożenia Sejmowi. Ten konstytucyjny termin upływa niedługo – 29 stycznia.

Politycy PiS, np. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szybko odcięli się od tych spekulacji.

Dlaczego? Bo dla partii rzšdzšcej wczeœniejsze wybory niosš sporo potencjalnych korzyœci, ale nie mniej ryzyk. Z jednej bowiem strony opozycja jest dziœ w tak katastrofalnej sytuacji, a sondaże dla PiS tak łaskawe, że partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć nawet na konstytucyjnš większoœć. Prezes moż...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL