Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Amber Gold

Komisja ds. Amber Gold: Donald Tusk ostatnim świadkiem?

PAP, Jacek Turczyk
- To wštek pokazujšcy powišzania ze zorganizowanš przestępczoœciš trójmiejskš – powiedział Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 odnoszšc się do zeznań Jacka Krzysztofowicza podczas przesłuchań komisji ds. Amber Gold. - Myœlę, że ostatnim œwiadkiem pewnie będzie Donald Tusk - ocenił dalsze prace komisji Jarosław Krajewski z PiS.

W œrodę przed komisjš œledczš ds. Amber Gold zeznawali były dominikanin a prywatnie przyjaciel małżeństwa P., Jacek Krzysztofowicz, oraz była dyrektor departamentu finansowego Amber Gold Danuta Misiewicz.

W TVP Info goœcili w œrodę członkowie komisji œledczej - Tomasz Rzymkowski i Jarosław Krajewski. Krajewski ocenił, że były przeor "to istotny œwiadek", a Rzymkowski dodał że, podczas jego zeznań pojawiły się "nowe, bardzo istotne wštki".

Rzymkowski powiedział, że po raz pierwszy œwiadek poinformował komisję, że Marcin P. był zastraszany broniš palnš. - To jest bardzo ciekawy wštek pokazujšcy to, do czego komisja doszła już dużo wczeœniej w formie tezy badawczej - tj. o powišzaniu ze zorganizowanš przestępczoœciš trójmiejskš – powiedział Rzymkowski i przypomniał, że Marcin P. "na własnš proœbę poszedł do celi pojedynczej, gdzie nie ma kontaktu z żadnš innš osobš".

Członkowie komisji byli też pytani o to, dlaczego służby specjalne dokonały tak póŸno przeszukania firmy Amber Gold. W ocenie Rzymkowskiego "to był parasol ochronny rozłożony przez służby". - Jeœli popatrzymy na działania służb - jest to niczym nieuzasadnione - powiedział poseł Kukiz'15 i podkreœlił także, że do niewyjaœnionych wštków dochodzš jeszcze kwestie samych podsłuchów. - Te rozmowy wskazujš, że osoby podsłuchiwane wiedziały o tym, że sš podsłuchiwane - ocenił. Jak mówił, "podsłuchy zostały założone po 25 lipca, a notatka do najważniejszych osób w państwie (informujšca o aferze - PAP) jest wysłana 25 maja".

Odnoszšc się do zeznań księgowej Amber Gold poseł Kukiz'15 powiedział, że jest "to kuriozalna sytuacja", by "osoba, która jest głównš księgowš nie dostała żadnych zarzutów". - Dzisiaj padły brzemienne słowa: że była słupem - powiedział Rzymkowski i podkreœlił, że "ta osoba brała pełnš odpowiedzialnoœć za kwestie finansowe" Amber Gold.

W opinii Krajewskiego, księgowa, "kiedy ustaliła, że istniejš nieprawidłowoœci dotyczšce zakupów kruszców przez Amber Gold, powinna zażšdać informacji od Marcina P., a jeœli ich nie otrzymała - powinna powiadomić prokuraturę". Podobnego zdania był Rzymkowski, który powiedział, że księgowa "nie miała powodów by ufać małżeństwu P.". - Dla mnie jest to absolutnie niezrozumiałe i nie daję wiary w zeznania œwiadka, który bioršc pełnš odpowiedzialnoœć za sprawy zwišzane z rachunkowoœciš w podmiocie w którym pracuje, œwiadomie nie wnika w te sprawy i ufa bezrefleksyjnie w to, co przedstawia Marcin i Katarzyna P.; a kiedy już wiedze posiada, nie zrobi z niš właœciwego użytku - mówił Rzymkowski. Jak dodał, podejrzewa, "była ona osobš dogadanš z państwem P., na to, by firmowała to (wszystko - PAP) swojš twarzš, przy jednoczesnej gwarancji absolutnej bezkarnoœci".

Na pytanie o najbliższe plany prac komisji, Krajewski powiedział, że: "jeszcze przed nami kilkudziesięciu œwiadków, również tych zwišzanych ze służbami specjalnymi i policjš". - Na koniec, myœlę, że ostatnim œwiadkiem pewnie będzie były premier Donald Tusk - dodał poseł PiS.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL