Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Adwokaci

MS: na Kongresie Prawników Polskich pojawi się przedstawiciel ministra

Fotorzepa, Robert Gardziński
Przedstawiciel ministra sprawiedliwoœci pojawi się na sobotnim Kongresie Prawników Polskich - podał PAP rzecznik MS Sebastian Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwoœci Michał Wójcik pytany w pištek w TVN24 o Kongres powiedział, że "jeżeli to ma być okazja to tego, żeby była pewna autorefleksja œrodowiska dotyczšca tego, co się działo w cišgu ostatnich lat, nawet wielu lat - można powiedzieć 27 lat, to jest dobra okazja, żeby porozmawiać jak to œrodowisko powinno dalej funkcjonować".

Wójcik podał także, że w Kongresie będzie uczestniczył przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwoœci - nie chciał ujawnić, kto nim będzie. "Jest okazja do tego, żeby podyskutować (...). Będzie okazja do tego by porozmawiać na temat różnego rodzaju patologii, postawić sobie pytanie, dlaczego dzisiaj jest tak niskie zaufanie społeczeństwa np. do wymiaru sprawiedliwoœci, dlaczego 70 proc. obywateli mówi: +nie+ temu, co się dzieje w polskich sšdach" - dodał wiceminister.

Według niego, będzie też okazja do merytorycznego podejœcia do ustaw, które zostały przegłosowane lub projektów, które zostały zgłoszone.

Organizatorzy Kongresu przekonujš, że reforma sšdownictwa jest konieczna, ale musi być przemyœlana i konsultowana z praktykami. Wœród zaproszonych goœci znaleŸli się m.in. pierwsza prezes Sšdu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i b. prezes SN Adam Strzembosz, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Kancelarię Prezydenta będzie reprezentował minister Andrzej Dera, który odczyta list Andrzeja Dudy do uczestników.

Organizatorami Kongresu sš Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych. Zaprosili oni na spotkanie przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych oraz organizacji pozarzšdowych.

Œrodowiska adwokackie, radcowskie i sędziowskie, które organizujš spotkanie podkreœlajš, że reforma wymiaru sprawiedliwoœci jest potrzebna, ale wymaga przemyœlanych decyzji, wypracowanych i konsultowanych z praktykami. Musi kierować się zasadami demokratycznego państwa prawa, a szczególnie zasadš zachowania niezależnoœci sšdów, niezawisłoœci sędziów oraz autonomicznoœci samorzšdów prawniczych – zaznaczajš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL