Prawnik na zasiłku - komentuje Jolanta Ojczyk

aktualizacja: 20.04.2017, 06:19
Jolanta Ojczyk
Jolanta Ojczyk
Foto: Fotorzepa/ Waldemar Kompała

Kiedy ponad dziesięć lat temu wprowadzano państwowy egzamin na aplikacje, było ok. 6 tys. adwokatów i ok. 17 tys. radców prawnych. Dziś 20 tys. adwokatów i 40 tys. radców próbuje sobie radzić na trudnym rynku. Bo prawników przybyło lawinowo, ale spraw dla nich – nie. Efekt jest taki, że po zdaniu egzaminów zawodowych zamiast do kancelarii wielu idzie do pośredniaka.

REDAKCJA POLECA
27.06.2017
11 tys. radców prawnych w Warszawie
25.04.2017
Zmiana zasad promocji usług adwokatów
19.04.2017
Bezrobocie wśród adwokatów i radców prawnych
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Przedstawiciele korporacji nie chcą mówić, ilu mecenasów zasiliło szeregi bezrobotnych. Zapewniają jednak, że zjawisko jest szersze, niż można by się spodziewać. Sytuacja młodych nie powinna jednak być argumentem za utrudnieniem dostępu do zawodu. Dzięki tzw. lex Gosiewski skończył się bowiem nepotyzm. Wśród dziennikarzy piszących o prawie mówiło się nawet, że gdyby nie egzamin państwowy, to córka Andrzeja Leppera nie miałaby szans dostać się na aplikację radcowską. By jednak nie zderzyć się twardo z rzeczywistością, aplikanci muszą dobrze się zastanowić, co chcą robić, gdy już będą nosić togę.

Starsi koledzy podpowiadają, że najlepszym sposobem na utrzymanie się są wąskie specjalizacje. Niektórzy znaleźli inny sposób – piszą książki. Nie wszyscy jednak mają talent Johna Grishama czy Jacka Dubois (którego o brak pracy nie posądzam), a jeśli nie znajdą niszy – pozostanie im zasiłek.

POLECAMY

KOMENTARZE