11 listopada

Warszawa: Utrudnienia w ruchu w Święto Niepodległości

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Marsz Niepodległości", "Bieg Niepodległości" i parada historyczna - to niektóre wydarzenia towarzyszące obchodom Święta Niepodległości w Warszawie. Kierowcy i pasażerowie komunikacji publicznej muszą przygotować się na poważne utrudnienia w ruchu w centrum miasta.

W stolicy w środę odbędzie się kilkanaście zgromadzeń, największym będzie Marsz Niepodległości - organizator zadeklarował udział ok. 50 tys. osób. Marsz został zgłoszony na godz. 13-20; ma wyruszyć z ronda Dmowskiego najprawdopodobniej o godz. 14.15.

Demonstranci przejdą podobną, nieco zmodyfikowaną, trasą jak rok temu: Al. Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej. Po przejściu mostem Poniatowskiego demonstranci przejdą tylko początkiem al. Poniatowskiego - zaraz za mostem zejdą tzw. ślimakami na Wybrzeże Szczecińskie.

Ulice, którymi ma przejść marsz, będą wyłączane z ruchu z dużym wyprzedzeniem, będzie również wstrzymany ruch komunikacji miejskiej - mówił we wtorek rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek.

Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa na czas przejścia marszu przez most Poniatowskiego, ok. godz. 14.30, wyłączona będzie z ruchu Wisłostrada - zapowiadała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

Gdy uczestnicy zejdą już z mostu będzie można przywrócić ruch w centrum miasta, w Al. Jerozolimskich i na rondzie Dmowskiego - dodała.

W związku z marszem linie autobusowe i tramwajowe zostaną skierowane na objazdy.

Jeśli chodzi o pozostałe zgłoszone na 11 listopada zgromadzenia, to ma wziąć w nich udział mała liczba uczestników, co nie powinno powodować utrudnień w ruchu; odbędą się one m.in. na Placu na Rozdrożu, przed Cytadelą Warszawską i przed pomnikiem Ignacego Paderewskiego w Ogrodzie Ujazdowskim - powiedziała Gawor. Utrudnienia w ruchu mogą wiązać się z "Krucjatą różańcową" zaplanowaną w godz. 10.45-13.45; jej uczestnicy spotkają się na pl. Trzech Krzyży i przejdą Al. Ujazdowskimi, ul. Matejki i następnie dookoła Sejmu.

Obchodom Święta Niepodległości będą także towarzyszyć imprezy sportowe. Ulicami Warszawy przebiegną uczestnicy 27. Biegu Niepodległości. Rozpocznie się on o godz. 11.11, ma wziąć w nim udział 15 tys. biegaczy. Trasa prowadzi al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości – biegacze wystartują na skrzyżowaniu z ul. Stawki i pobiegną najpierw w kierunku południowym jezdnią wschodnią, zawrócą przy ul. Rakowieckiej i pobiegną na północ jezdnią zachodnią.

Od godz. 5 do 15 zostanie wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach (od ronda Zgrupowania AK „Radosław" do ul. Anielewicza) oraz ul. Stawki (od ul. Smoczej do ul. Dzikiej). O godz. 10 zamknięte zostaną obydwie jezdnie al. Jana Pawła II (od ul. Anielewicza do al. „Solidarności"). Pozostała część trasy zostanie zamknięta w godz. 10.30–13.

Oprócz tego w Wawrze w "Sztafecie Patriotów" pobiegnie 250 osób; imprezę zaplanowano w godz. 13.30-15 - dodała Gawor.

Obchodom Święta Niepodległości będzie towarzyszyła również defilada historyczna. Po południowych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której przemaszeruje ponad 400 rekonstruktorów w mundurach dawnych formacji wojskowych i będzie jechało 13 pojazdów wojskowych.

Rekonstruktorzy ruszą z pl. Piłsudskiego ok. godz. 13, dalej przejdą ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Nowym Światem i Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego. Od godz. ok. 13 do godz. ok. 14 zamknięte zostaną dla ruchu drogowego ulice: Krakowskie Przedmieście i Al. Jerozolimskie w rejonie ronda de Gaulle'a.

Ponadto w środę będzie obowiązywał zakaz używania nad Warszawą dronów; z powietrza będą patrolować stolicę śmigłowce policyjne.

W środę, od godz. 10, działać będzie specjalna policyjna infolinia. Pod numerem (22) 603-80-38 będzie można uzyskać informacje o bieżących utrudnieniach.

Szczegółowe informacje nt. zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL