Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

11 listopada

Warszawa: Utrudnienia w ruchu w Święto Niepodległości

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Marsz Niepodległoœci", "Bieg Niepodległoœci" i parada historyczna - to niektóre wydarzenia towarzyszšce obchodom Œwięta Niepodległoœci w Warszawie. Kierowcy i pasażerowie komunikacji publicznej muszš przygotować się na poważne utrudnienia w ruchu w centrum miasta.

W stolicy w œrodę odbędzie się kilkanaœcie zgromadzeń, największym będzie Marsz Niepodległoœci - organizator zadeklarował udział ok. 50 tys. osób. Marsz został zgłoszony na godz. 13-20; ma wyruszyć z ronda Dmowskiego najprawdopodobniej o godz. 14.15.

Demonstranci przejdš podobnš, nieco zmodyfikowanš, trasš jak rok temu: Al. Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej. Po przejœciu mostem Poniatowskiego demonstranci przejdš tylko poczštkiem al. Poniatowskiego - zaraz za mostem zejdš tzw. œlimakami na Wybrzeże Szczecińskie.

Ulice, którymi ma przejœć marsz, będš wyłšczane z ruchu z dużym wyprzedzeniem, będzie również wstrzymany ruch komunikacji miejskiej - mówił we wtorek rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek.

Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa na czas przejœcia marszu przez most Poniatowskiego, ok. godz. 14.30, wyłšczona będzie z ruchu Wisłostrada - zapowiadała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarzšdzania kryzysowego Ewa Gawor.

Gdy uczestnicy zejdš już z mostu będzie można przywrócić ruch w centrum miasta, w Al. Jerozolimskich i na rondzie Dmowskiego - dodała.

W zwišzku z marszem linie autobusowe i tramwajowe zostanš skierowane na objazdy.

Jeœli chodzi o pozostałe zgłoszone na 11 listopada zgromadzenia, to ma wzišć w nich udział mała liczba uczestników, co nie powinno powodować utrudnień w ruchu; odbędš się one m.in. na Placu na Rozdrożu, przed Cytadelš Warszawskš i przed pomnikiem Ignacego Paderewskiego w Ogrodzie Ujazdowskim - powiedziała Gawor. Utrudnienia w ruchu mogš wišzać się z "Krucjatš różańcowš" zaplanowanš w godz. 10.45-13.45; jej uczestnicy spotkajš się na pl. Trzech Krzyży i przejdš Al. Ujazdowskimi, ul. Matejki i następnie dookoła Sejmu.

Obchodom Œwięta Niepodległoœci będš także towarzyszyć imprezy sportowe. Ulicami Warszawy przebiegnš uczestnicy 27. Biegu Niepodległoœci. Rozpocznie się on o godz. 11.11, ma wzišć w nim udział 15 tys. biegaczy. Trasa prowadzi al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległoœci – biegacze wystartujš na skrzyżowaniu z ul. Stawki i pobiegnš najpierw w kierunku południowym jezdniš wschodniš, zawrócš przy ul. Rakowieckiej i pobiegnš na północ jezdniš zachodniš.

Od godz. 5 do 15 zostanie wyłšczona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach (od ronda Zgrupowania AK „Radosław" do ul. Anielewicza) oraz ul. Stawki (od ul. Smoczej do ul. Dzikiej). O godz. 10 zamknięte zostanš obydwie jezdnie al. Jana Pawła II (od ul. Anielewicza do al. „Solidarnoœci"). Pozostała częœć trasy zostanie zamknięta w godz. 10.30–13.

Oprócz tego w Wawrze w "Sztafecie Patriotów" pobiegnie 250 osób; imprezę zaplanowano w godz. 13.30-15 - dodała Gawor.

Obchodom Œwięta Niepodległoœci będzie towarzyszyła również defilada historyczna. Po południowych uroczystoœciach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której przemaszeruje ponad 400 rekonstruktorów w mundurach dawnych formacji wojskowych i będzie jechało 13 pojazdów wojskowych.

Rekonstruktorzy ruszš z pl. Piłsudskiego ok. godz. 13, dalej przejdš ul. Królewskš, ul. Krakowskie Przedmieœcie, ul. Nowym Œwiatem i Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego. Od godz. ok. 13 do godz. ok. 14 zamknięte zostanš dla ruchu drogowego ulice: Krakowskie Przedmieœcie i Al. Jerozolimskie w rejonie ronda de Gaulle'a.

Ponadto w œrodę będzie obowišzywał zakaz używania nad Warszawš dronów; z powietrza będš patrolować stolicę œmigłowce policyjne.

W œrodę, od godz. 10, działać będzie specjalna policyjna infolinia. Pod numerem (22) 603-80-38 będzie można uzyskać informacje o bieżšcych utrudnieniach.

Szczegółowe informacje nt. zmian w komunikacji miejskiej znajdujš się na stronie www.ztm.waw.pl

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL