Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

11 listopada

Kaczyński: mamy czas dobrej zmiany, wielkiej szansy, odbudowy wartości

PAP, Marcin Obara
Mamy czas dobrej zmiany, wielkiej szansy i odbudowy wartoœci; będziemy umacniać œwiadomoœć społecznš, duchowoœć naszego narodu, poczucie siły i znaczenie wartoœci niepodległoœci - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Delegacja PiS złożyła w sobotę, w Œwięto Niepodległoœci, kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. W skład delegacji weszli m.in: Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wicemarszałkowie Sejmu: Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński, rzeczniczka PiS Beata Mazurek a także minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

"Dzisiaj 11 listopada, 99. już rocznica dnia, który został uznany za dzień odzyskania niepodległoœci, dnia bardzo ważnego w naszych dziejach" - powiedział Kaczyński.

Podkreœlił, że "to jedna z kilku najistotniejszych dat w całym tysišcleciu naszej historii". "To moment, w którym wróciliœmy na mapę Europy i moment, w którym ten powrót okazał się trwały. To nie oznacza, że w cišgu tych 99 lat przez cały czas byliœmy niepodlegli. Niestety tylko około połowa tego czasu to czas niepodległoœci. Ale państwo polskie, uznane międzynarodowo, istniało przez cały czas i to (jest) wielkie osišgnięcie" - zauważył prezes PiS.

Jak mówił, wœród tego, co działo się w cišgu tych 99 lat sš zarówno przykłady działań, do których należy się odwoływać, jak i działania, które Polsce nie służyły. Jako korzystne przykłady podał "umiejętnoœci połšczenia myœli i czynu, przykład walki i determinacji w okresie I wojny œwiatowej, w latach 1918-21, i póŸniej po II wojnie œwiatowej".

Z kolei wydarzenia dla Polski negatywne, zdaniem Kaczyńskiego, muszš być dziœ brane pod uwagę "jako coœ, co musimy odrzucić, by Polska mogła się zmieniać, być coraz silniejsza, coraz lepsza dla swoich obywateli, coraz bardziej liczšca się w œwiecie".

"Dziœ mamy czas dobrej zmiany, czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartoœci, które były przez wiele lat - także po 1989 roku - traktowane, jako zbędne, niekiedy wręcz pomiatane. Odrzucamy tę politykę, odrzucamy politykę pedagogiki wstydu, odrzucamy podporzšdkowanie" - mówił Kaczyński. "Idziemy w kierunku Polski, która będzie mogła powiedzieć, że jest krajem dumnym, niepodległym, silnym. I nie zejdziemy z tej drogi" - zadeklarował.

"Ten rok, który przed nami, rok stulecia (odzyskania niepodległoœci - PAP), to będzie rok, w którym uczynimy wiele w tym kierunku. Będziemy działać w ten sposób, by œwiadomoœć społeczna, duchowoœć naszego narodu, poczucie siły, znaczenie wartoœci niepodległoœci umacniały się" - zapowiedział prezes PiS.

Kaczyński oœwiadczył też, że jest przekonany, iż za rok, Polacy i Polska będš silniejsi.

W sobotę przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległoœci. 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskowš i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończšce I wojnę œwiatowš. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległoœć.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL