Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

11 listopada

Prezydent: myśl o wolnej Polsce była dla ojców niepodległości ponad wszystkim

PAP, Paweł Supernak
Nazwiska tych, którym zawdzięczamy niepodległoœć, niech będš w historii wypisane złotymi zgłoskami; myœl o wolnej, niepodległej Polsce była dla nich ponad wszystkim - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Œwięta Niepodległoœci w Warszawie.

Prezydent podkreœlił, że pl. Piłsudskiego, to miejsce symboliczne, gdzie dawniej stał Pałac Saski, a obecnie plac ten nosi imię jednego z twórców, ojców polskiej niepodległoœci.

Andrzej Duda przypomniał, że dokładnie rok temu zapowiedział uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległoœci. Podziękował marszałkom Sejmu i Senatu, posłom i senatorom za uchwalenie ustawy w zwišzku z narodowymi obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległoœci.

"Preambuła do tej ustawy, jej pierwsze zdanie - wspominajš właœnie o tych najważniejszych (osobach), którym tš niepodległoœć zawdzięczamy. Tš niepodległoœć, która wróciła po wielu trudach w 1918 r. Tš niepodległoœć, o którš tylu walczyło - mówił prezydent.

"Ich nazwiska niech będš w naszej historii zawsze wypisane złotymi zgłoskami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego - to ci, dzięki którym niepodległoœć wróciła. Czy byli zjednoczeni? W myœli o wolnej Polsce tak. Myœl o wolnej Polsce niepodległej, naszej, była ponad wszystko" - dodał.

Jak ocenił, wszystkich ojców niepodległoœci dzieliły różne idee, ale szanowali się mimo różnic poglšdów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL