Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

11 listopada

Patryk Jaki: Możliwa prowokacja na Marszu Niepodległości

PAP, Jakub Kamiński
Podczas Marszu Niepodległoœci było kilka transparentów rasistowskich, haniebnych, które powinny być oceniane pod kštem ewentualnej odpowiedzialnoœci karnej - powiedział wiceminister sprawiedliwoœci Patryk Jaki. Wiceminister nie wyklucza, że była to prowokacja.

- Było tam kilka transparentów rasistowskich, haniebnych i uważam, że powinny być oceniane pod kštem ewentualnej odpowiedzialnoœci karnej - powiedział Jaki pytany o Marsz Niepodległoœci.

Zdaniem Jakiego te hasła nie powinny jednak przesłaniać idei całego marszu. - Przede wszystkim widziałem tam ludzi z biało-czerwonymi flagami, rodziny z dziećmi, które chcš raz do roku być w takim miejscu, gdzie mogš poczuć tę dumę z narodu, gdzie mogš przejœć wielkš grupš i pokazać - "my kochamy Polskę", mogš to wykrzyczeć, bo za wielu takich okazji nie ma. Państwo nie stwarza niestety za wielu takich okazji - powiedział.

- Sš ludzie, którzy chcš się spotkać i to wykrzyczeć, i nie chcę, żeby pewne incydenty przesłoniły to główne przesłanie marszu - dodał wiceminister sprawiedliwoœci.

Zdaniem Jakiego w przyszłoœci powinno się zrobić wszystko, żeby podczas Marszu Niepodległoœci "nie było już prowokatorów". - Nie wykluczam, że osoby, które pojawiły się z tymi haniebnymi transparentami to byli ludzie, którzy mieli za zadanie prowokować i popsuć to całe fantastyczne wydarzenie - powiedział Jaki. - Dokładnie tak, jak się to działo za rzšdów naszych poprzedników, kiedy wymyœlono spalenie budki pod ambasadš rosyjskš, żeby popsuć to wydarzenie. Bo wszyscy słyszeliœmy to nagranie u "Sowy" - powiedział Jaki. - Dlatego ja nie wykluczam, że to jest prowokacja - dodał. - Tak samo, jak prowokacjš była próba ustawienia się ludzi, tzw. Obywateli RP na trasie Marszu - stwierdził. - No co to było - to była prowokacja, żeby się ludzie bili - dodał.

- Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby do konfrontacji nie dochodziło. Oni chcieli konfrontacji, policja robiła wszystko, żeby do tej konfrontacji nie doszło i udało się policji to zrobić - podkreœlił.

W sobotę pod hasłem "My chcemy Boga" ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległoœci. Policja szacuje, że uczestniczyło w nim ok. 60 tys. osób. Manifestujšcy nieœli różne transparenty, jedna z grup także takie z radykalnymi hasłami: "Biała Europa", "Europa tylko dla białych" czy "Wszyscy różni, wszyscy biali".

W poniedziałek lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował, że jego partia składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu. Według polityków Nowoczesnej podczas marszu propagowano faszyzm i nawoływano do nienawiœci na tle rasowym.

Z kolei szef PO Grzegorz Schetyna ocenił, że w sobotę w Warszawie i Wrocławiu "Polska miała twarz agresji, ksenofobii i nazizmu". Według Schetyny odpowiedzialni za to sš PiS i Jarosław Kaczyński oraz ich, jak okreœlił, "polityka nienawiœci". Lider PO zaapelował również, by premier i prezes PiS odcięli się od sobotnich wydarzeń.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL