Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

11 listopada

Po "czarnoskóry nie jest Polakiem" rezygnuje z funkcji

AFP
Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski złożył rezygnację z członkostwa w zarzšdzie Stowarzyszenia Marsz Niepodległoœci. "W zwišzku z medialnym szumem powstałym wokół niedzielnego wywiadu, dla dobra sprawy, zrezygnowałem z funkcji" - napisał Pławski na Twitterze.

11 listopada, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległoœci organizowany przez œrodowiska narodowe. Oburzenie wywołały m.in. niektóre prezentowane na demonstracji transparenty. Widniały na nich hasła: "Biała Europa braterskich narodów", czy "Wszyscy różni, wszyscy biali". Decyzja Pławskiego ma zwišzek z wywiadem jakiego udzielił dla portalu DoRzeczy.pl., w którym powiedział m.in., "że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem".

- Uważamy, że czynnik rasowy, czynnik etniczny jest bardzo ważny, mimo że rasistami nie jesteœmy - podkreœlił Pławski w wywiadzie. - Jesteœmy zdania, że w dzisiejszym œwiecie, gdzie kultury i etnicznoœci się mieszajš, trzeba ten czynnik też podkreœlać, natomiast wspomnianych zdjęć nie widziałem - dodał.

- Niestety dyskurs publiczny został przesunięty mocno w lewo, i każdego kto mówi o takich kwestiach jak kolor skóry czy ogólnie etnicznoœć, próbuje się dyskredytować. W haœle "Biała Europa" nie ma naszym zdaniem nic złego - mówił rzecznik MW. Zapytany, czy to oznacza, że każda rasa powinna zostać na swoim kontynencie, a ktoœ o innym kolorze skóry nie może być Polakiem, Pławski powiedział: - My patrzymy na naród całoœciowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne sš trzy czynniki – wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem.

Po wypowiedzi Pławskiego na oficjalnym koncie MN na Twitterze podano w niedzielę, że prezes Marszu Niepodległoœci Robert Bškiewicz zgłosił wniosek o usunięcie Pławskiego z zarzšdu stowarzyszenia.

W wydanym w poniedziałek oœwiadczeniu Zarzšd Główny MW podkreœlił, że słowa Mateusza Pławskiego opublikowane przez portal DoRzeczy nie wyrażały oficjalnego stanowiska organizacji. Jak zaznaczono, ich forma i treœć nie zostały przez stowarzyszenie uprzednio zaakceptowane. "W zwišzku z powyższym Zarzšd Główny przyjšł, jako uzasadnionš, samokrytykę kol. rzecznika i jego oddanie się do dyspozycji władz organizacji" - czytamy.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległoœci powstało z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Jest oficjalnym organizatorem dorocznej manifestacji - Marsz Niepodległoœci i skupia w swoich szeregach działaczy organizacji narodowych.

We wtorek w Polsat News2 wiceprezes Stowarzyszenia MN Witold Tumanowicz z Ruchu Narodowego był pytany o postulaty PO, która domaga się od prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwoœci Zbigniewa Ziobro, aby złożył wniosek o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego oraz stowarzyszenia Marsz Niepodległoœci. - To sš konsekwencje nieuprawnionych i bardzo krzywdzšcych skojarzeń – powiedział Tumanowicz. Jak podkreœlił, działa tu "efekt kostek domina, które zaczęły się przewracać ze względu na proste skojarzenia".

- Jak "Biała Europa" - to od razu rasizm; jak rasizm - to znaczy, że organizatorzy, a skoro organizatorzy – to znaczy, że delegalizacja - mówił Tumanowicz. - Moim zdaniem jest to w zupełnoœci nieuprawnione. My jesteœmy organizacjami, która działajš w ramach prawa i będziemy nadal organizować Marsze Niepodległoœci - oœwiadczył. Tumanowicz ocenił też, że słowa Pławskiego były "bardzo niefortunne" i "nie powinny być używane w taki sposób". Jednak, jego zdaniem, obecnie w Polsce można "zdyskredytować każdego, kto nie jest za ideologiš multi-kulturowš". - Wystarczy się trochę wychylić i od razu jest się uważanym za rasistę - ocenił. Jak podkreœlił, "każdy naród i grupy etniczne powinny mieć swoje miejsce na ziemi".

Także Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego ocenił we wtorek w "Superstacji", że wypowiedŸ Pławskiego "była niemšdra". - Cieszę się, że złożył rezygnację z członkostwa w zarzšdzie Stowarzyszenia Marsz Niepodległoœci - podkreœlił Bosak. Jak dodał wypowiedŸ Pławskiego stoi "w rozbieżnoœci" z ideš Ruchu Narodowego. - My jako narodowcy postrzegamy naród jako wspólnotę przede wszystkim kultury, także wspólnotę etnicznš. Ale sprawa kultury, œwiadomoœci i wychowania jest najważniejsza - zapewnił. - Takie postawienie sprawy, że przynależnoœć kogoœ do narodu jest zależna od koloru jego skóry - jest sprzeczna z naszš ideš - zapewnił Bosak. - Nam nie wolno stawiać sprawy w ten sposób, że będziemy wykluczać kogoœ na podstawie koloru skóry, bo to byłby po prostu rasizm, z którym się nie utożsamiamy - podkreœlił.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL