Mateusz Adamski

Mateusz Adamski

zastępca szefa działu Prawo on-line

Absolwent wydziału prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Z "Rzeczpospolitą" związany od stycznia 2012 roku. Najpierw jako redaktor działu Prawo on-line, a od grudnia 2017 rok zastępca szefa działu Prawo on-line. Przewodniczący kapituły Innowacje w ramach Rankingu Kancelarii Prawnych "Rzeczpospolitej" oraz w ramach Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego "Rzeczpospolitej". Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał w mediach lokalnych. W latach 2009-2011 redaktor serwisu gazetaprawna.pl ("Dziennik Gazeta Prawna"). Specjalizuje się w śledzeniu zmian prawnych w Polsce, w tym prawa cywilnego, prawa administracyjnego i tematyce związanej z wykonywaniem zawodów prawniczych. Po godzinach kibic piłki nożnej w wydaniu zarówno krajowym, jak i europejskim. Pasjonuje się również historią XX wieku i średniowieczem.

Trybunał Konstytucyjny uderza w reformę Bodnara. Jest wyrok ws. neosędziów

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 6 lutego 2024 r., zmieniające regulamin sądów powszechnych bez opinii Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodne z Konstytucją. Chodzi o wyłączanie tzw. neosędziów.

Chciał przeprowadzić akcję odwetową na „niewiernych” w Polsce. Usłyszał wyrok

Sąd Okręgowy w Świdnicy skazał na dwa lata więzienia Rafała K., który przeszedł na islam, inspirował się Bin Ladenem, i przy pomocy pasa szahida zamierzał wysadzić budynek państwowego urzędu.

Jest list gończy za Tomaszem Szmydtem. Były sędzia zbiegł na Białoruś

Prokurator wszczął poszukiwania byłego sędziego Tomasza Szmydta listem gończym - przekazał w czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej. Decyzja zapadła po wydaniu przez sąd zgody na tymczasowe aresztowanie.

Od piątku nowe przepisy BHP. Przedsiębiorcy mieli pół roku na ich wdrożenie

Pracodawcy mieli pół roku na dostosowanie się do przepisów znowelizowanego rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Termin mija w piątek 17 maja 2024 roku.

Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał rozporządzenie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie, które zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.

To już ostatnie dni na roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

Tylko do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok.

Kary za odmowę wydania pigułki "dzień po"? NFZ wydał komunikat

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, iż odmowa wydania osobie niepełnoletniej przez farmaceutę tzw. pigułki "dzień po" nie będzie stanowić podstawy do nałożenia kary umownej.

Pożar na Marywilskiej. Straty w kosztach firm, ale muszą spełnić warunki

Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru centrum handlowego Marywilska 44, które spłonęło w nocy z soboty na niedzielę mogą rozliczyć straty w kosztach uzyskania przychodów. Trzeba spełnić jednak pewne warunki.

Sędzia Waldemar Żurek po 6 latach wraca z karnego przeniesienia

Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie wraca do macierzystego wydziału. Sześć lat temu sędzia został przymusowo przeniesiony do innego wydziału przez ówczesną prezes SO w Krakowie, a obecnie szefową Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką.

Ministerstwo Klimatu wprowadza zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od 14 czerwca 2024 r. pompy ciepła montowane w ramach programu „Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) - taką zmianę zapowiedziało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.