Michał Kolanko

Michał Kolanko

Dziennikarz i analityk polityczny „Rzeczpospolitej”, w redakcji od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Od 2016 prowadzi też codzienny program „Polityka w południe” w Radiu RDC. Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

PiS w defensywie przez Fundusz Sprawiedliwości. Kampania o mobilizacji i demobilizacji

Rozwój afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, kampania wokół tematów bezpieczeństwa, sytuacja na granicy – to główne tematy kolejnego odcinka „Politycznych Michałków”. – Afera Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w PiS i w Suwerenną Polskę – podkreśla Michał Kolanko.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Jak zagłosuje Polonia?

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego pozostało mniej niż dwa tygodnie. Będzie liczył się w nich też głos polskiej Polonii – bo niezależnie od kraju, w którym się mieszka, można będzie oddać głos na europosłów.

Kluczowa organizacja samorządowa przed wyborami władz

W Polsce trwa kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają odbyć się 9 czerwca. W tle zupełnie innego rodzaju wybory – w Związku Miast Polskich, jednej z kluczowych organizacji samorządowych.

Michał Kolanko: Czy decyzja w sprawie CPK zmieni kampanię do Parlamentu Europejskiego?

Jeszcze przed wyborami może okazać się, co dalej z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rząd ma na dniach ogłosić decyzję. Niedawno CPK poparł m.in. Szymon Hołownia. Czy teraz sam projekt będzie wsparciem dla koalicji rządzącej?

Ważne regiony nadal bez nowych władz. Będą wcześniejsze wybory?

Małopolska, Mazowsze i województw łódzkie – w tych regionach nadal nie ma nowych władz po wyborach samorządowych 7 kwietnia. Zegar tyka. W skrajnym wypadku w Polsce mogą odbyć się regionalne przyspieszone wybory.

Deklaracja Donalda Tuska. Przymiarki do wyścigu prezydenckiego nabiorą tempa

Kampania do Parlamentu Europejskiego wchodzi w ostatnią fazę, ale w Warszawie coraz więcej mówi się o wyborach prezydenckich w 2025 r. Spekulacje przeciął Donald Tusk, a Rafał Trzaskowski w praktyce coraz mocniej staje się „domyślnym” kandydatem PO.

Hołownia: Zmieniłem zdanie, popieram CPK. Za to "nie" dla Kredytu "Na start"

W nowym wystąpieniu o filarach rozwoju Polski marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia poparł projekt budowy lotniska CPK "do końca tej dekady". Ogłosił też, że Polska 2050 nie poprze projektu Kredytu "Na Start", czyli wysokich dopłat dla kupujących pierwsze mieszkanie.

Sprawa Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w Suwerenną Polskę, Tusk przecina spekulacje prezydenckie

Nowe wydarzenia i informacje wokół Funduszu Sprawiedliwości, nowy ambasador przy NATO, deklaracja Donalda Tuska dotycząca wyborów prezydenckich, klincz w sejmikach — to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.

Kto zmobilizuje eurowyborców. Kampania pod znakiem Zielonego Ładu

W Europie to tereny wiejskie napędzają poparcie dla eurosceptyków, w Polsce – nie zawsze. Ale fala rolniczych protestów może wpłynąć na wybory do PE.

Wybory władz w regionach. Zaskakująca sytuacja na Dolnym Śląsku, Małopolsce i na Mazowszu

Wyklarował się układ sił na Dolnym Śląsku. PiS straciło województwo, ale w nowej koalicji są cały czas Bezpartyjni Samorządowcy, którzy współrządzili regionem w ostatniej kadencji. Teraz oczy zwrócone są na Małopolskę i Mazowsze.